Spotkanie z podróżnikiem - Panem Bolesławem Grabowskim

boleslaw-grabowski

16 maja 2019 r. w naszej szkole gościł podróżnik i pasjonat odkrywania nowych miejsc – Pan Bolesław Grabowski.

Pochodzi z Nowej Rudy. Ukończył studia geomorfologiczne we Wrocławiu. Przez wiele lat był nauczycielem geografii. Kocha podróże i uwielbia obserwować ludzi, szczególnie tych pochodzących z innych, odmiennych od naszej, kultur. Zwiedził Japonię, Australię, Peru, Boliwię, Kanadę, USA, Indie, Egipt, kraje Afryki Środkowej i wiele państw europejskich. Obecnie prowadzi w szkołach prelekcje na temat podróży, podczas których prezentuje slajdy i pamiątki, opowiada o ludziach, zabytkach i przyrodzie.

W naszej szkole opowiadał o swojej podróży do Japonii. Japonia to jedyny w swoim rodzaju kraj, gdzie tradycja i nowoczesność tworzą wspólną całość. Kraj kwitnących wiśni, „kapsułowych” hoteli, buddyjskich mnichów i niezwykłej ceremonii picia herbaty. Zobaczyć tam można urzędnika kłaniającego się nisko klientowi podczas rozmowy przez telefon komórkowy i zjeść lody o smaku zielonej herbaty czy fasoli. Pan Bolesław opowiadał o japońskiej szkole. Pokazał też tradycyjny dom japoński. Opowieść o Japonii  ubarwiona była prezentacją kimon, przyrządów do pisania i wielu ciekawych pamiątek . Uczniowie, aby lepiej poczuć kulturę Japonii mogli ubrać kimona i obuwie.

Spotkanie z podróżnikiem wzbogaciło naszą wiedze o tym kraju, było dla nas cennym przeżyciem i wiemy, że było to pierwsze ale nie ostatnie spotkanie z tym ciekawym człowiekiem.