Europejski Dzień Języków Obcych

10 października w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych  pod hasłem „ SMAKI EUROPY ”. Hala sportowa zamieniła się w jedną wielką europejską restaurację, w której poszczególne klasy zaprezentowały potrawy, przekąski, ciasta i napoje naszych  europejskich sąsiadów, czyli  Finlandii, Hiszpanii, Węgier, Chorwacji i Szwajcarii.

Uczniowie opowiadali różne ciekawostki o prezentowanym przez siebie kraju. Klasa VIII oczarowała wszystkich krajem tysiąca jezior i krainą św. Mikołaja - Finlandią. Po degustacji Joulutorttu ( ciasteczek ze śliwką ), a także  słynnych fińskich ciasteczek z cynamonem mogliśmy obejrzeć „Opowieść o pani Mikołajowej”.

Hiszpania, ziemia królików, położona na Półwyspie Iberyjskim fascynuje nie tylko tańcem flamenco czy corridą, lecz także charakterystycznymi potrawami jak: paellą  (ryż z owocami morza), gazpacho  (zupa z pomidorów i papryki ), churros  (wypiekane pałeczki) czy tapas (zimne i ciepłe przekąski). Klasa VII zdradziła nam, że to właśnie Hiszpania jest ojczyzną słynnych lizaków Chupa-Chups, a  także gitary i kalkulatora.

W stolicy państwa reprezentowanego przez klasę VI - Węgier można zobaczyć największy budynek parlamentu, a także jedno z najstarszych metr w Europie. Dowiedzieliśmy się, że honorowym obywatelem Budapesztu był  Elvis Presley. Mieliśmy okazję spróbować gulaszu po węgiersku, langoszy - płaskich, drożdżowych placków, czy naleśnikówch gundel palacsinta. Uczniowie wcielili się w rolę słynnych postaci polityka Viktora Orbána i piłkarza Dominika Szoboszlai'a.

Na zakończenie obchodów Europejskiego Dnia Języków ujrzeliśmy wykonanie teledysku Dja BOBO, a także  grę szwajcarskiego tenisisty Rogera Federera.  Aktor Alain Delon olśnił wszystkich gwiazdorskim urokiem, a  honorowy obywatel Albert Einstein pouczył teorią względności. W Szwajcarii prezentowanej przez klasę IV  zjedliśmy przepyszny placek z jabłkami, a także szwajcarskie ciasto marchewkowe, regionalne ziołowe cukierki Ricola zalecane na bóle gardła.