Europejski Dzień Języków Obcych

26 marca Rada Europy ustanowiła Międzynarodowy Dzień Języków Obcych, którego celem jest zachęcanie do nauki języków obcych, a także poznawanie różnorodności kulturowej. W naszej szkole obchody tego dnia przypadły na 4 października i pod kierownictwem pani Marceliny Smyczyńskiej, pani Doroty Więckowskiej, a także pani Beaty Sztuki uczniowie klas IV-VIII otrzymali nowe „przyszywane ojczyzny”,  aby zaprezentować ich język i kulturę. Było to nie lada wyzwanie, gdyż śpiew, taniec narodowy i hasło propagujące naukę języków obcych wymagało wielu prób.

Pierwszym krajem, który wystąpił był kraj św. Patryka  - Irlandia. Uczniowie 8 klasy z wypiekami i koniczyną na twarzy zatańczyli irlandzki taniec, a hasło „ Jeśli nauczysz się angielskiego każdego zrozumiesz kolego” zachęciło nas do dalszej nauki tego globalnego języka.

Dzięki zaangażowaniu 7 klasy Grecja stała się nam bliższa nie tylko dzięki mitologii, ale poprzez zaprezentowanie przez uczniów greckiego tańca - zorby mogliśmy poczuć się jak w tej antycznej krainie.  Podczas wieczoru greckiego  można przecież  nie tylko potańczyć, ale i porozmawiać, dlatego hasło ”Granice mojego języka są granicami mojego świata” jest najbardziej trafne.

Kraj wieży Eiffla i światowych domów mody stał się ojczyzną klasy 6. Nasi paryżanie w ubraniach światowych domów mody, takich jak Chanel, Louis Vuitton czy Givenchy, szykownie zatańczyli francuski taniec „ Le pas du loup ”, a także zaśpiewali „Joe le Taxi”  Vanessy Paradis. Nie zabrakło również reklamy , gdyż ”Każdy poliglota ma na świat otwarte wrota

Szwecja, kraj zorzy polarnej i „Dzieci z Bullerbyn”  reprezentowana  była przez 5 klasę, która przepięknie zatańczyła  szwedzki taniec  narodowy, a także  zaśpiewała   „Mamma Mia -legendarnego zespołu ABBA. Abyśmy przy szwedzkim stole taktownie wypadli warto zapamiętać, iż „Każdy o tym dobrze  wie, język obcy przyda się ”.

Ostatnim państwem, które stało się dla nas drugim domem były Czechy -  ojczyzna Krecika i Sąsiadów  i naszych uczniów klasy 4 . Uczniowie przepięknie zaprezentowali utwór Heleny Vondráčkovej  „Malovaný džbánku ”, a także zachęcili nas myślą ”Ucz się języka obcego, a będzie z tego wiele dobrego”. Tą myślą zakończyliśmy  tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków, które pozwoliły nam przybliżyć piękno języka i kultury naszych europejskich sąsiadów.